Ramowy program dnia

Przedszkole otwarte jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 17:00. Plan dnia jest zawsze dopasowany do potrzeb rozwojowych dzieci, pogody oraz pory roku. Podstawa programowa w naszym przedszkolu realizowana jest w godzinach 8:30-13:30.

Ramowy plan dnia:

7:00-8:30 – przyprowadzenie dzieci do przedszkola/ czas swobodnej zabawy i ekploracji
8:30-11:00 – przywitanie w kręgu/ praca własna z pomocami/praca indywidualna z nauczycielem i w grupie/ w tym czasie (9:00 – 10:30) dzieci przygotowują i spożywają śniadanie.
11:00-13:00 – czas na świeżym powietrzu.
13:00-14:30 – obiad i czas na odpoczynek
14:30-15:30 – praca własna z pomocami/praca indywidualna z nauczycielem i w grupie;
15:30-17:00 – swobodna zabawa z innymi pomocami edukacyjnymi/praca z materiałem montessori/zabwkami/podwieczorek. Rozchodzenie się dzieci do domów;

Śniadanie dostępne jest w formie “szwedzkiego stołu”. Dzieci samodzielnie robią kanapki, nalewają napoje, sprzątają po sobie, jeśli potrzebują wsparcia – uzyskują je. Mają możliwość usiąść do śniadania tyle razy, ile potrzebują i swobodnie wybrać sobie porę na jedzenie. Śniadanie w przedszkolu to czas doskonalenia umiejętności samoobsługowych, ćwiczenia kulturalnego zachowania przy stole, komunikacji oraz możliwość nawiązywania relacji społecznych.

Obiad spożywany jest wspólnie po wcześniejszym spacerze i swobodnej zabawie na świeżym powietrzu (niezależnie od pory roku zależy nam by, dzieci każdego dnia chociaż na krótko wychodziły na zewnątrz). Dzieci dążą do samodzielnego nakrywania do stołów, nakładania jedzenia oraz sprzątania. Opiekunowie towarzyszą w tej nauce dzieciom i są dla nich wsparciem. Posiłki przygotowywane są ze zdrowych produktów, z uwzględnieniem specjalistycznych diet (współpracujemy z dietetykiem dziecięcym), przygotowywane na miejscu we własnej kuchni przedszkola.