Żywienie

ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY

Zależy nam na zdrowym żywieniu dzieci, kuchni zrównoważonej i sezonowej – dlatego zdecydowaliśmy się na swoją kuchnię od podstaw. Dzięki temu – mimo, że są to duże wymagania już na etapie właściwego lokalu – będziemy mieć satysfakcję z tego, że wiemy dokładnie co jedzą nasze dzieci. I w każdej chwili dziecko, które akurat ma większy apetyt będzie mogło dostać dodatkowy posiłek (pewnie tak jak ja znacie te etapy w życiu dziecka, gdy nie nadążacie podawać posiłków). A po zimowej zabawie na śniegu, wszyscy będą mogli się napić ciepłego kakao 

Posiłek to nie tylko porcja jedzenia, ale także element procesu kształtującego zdrowe nawyki żywieniowe. Na własnym dziecku przetestowałam Baby-Led Weaning i wiedzę z książki Carlosa Gonzalesa “Moje dziecko nie chce jeść”. Wiem, że dziecku należy ufać w zakresie ilości zjadanych przez niego posiłków i porcji. Metoda, którą stosowałam na samym początku rozszerzania diety “rodzic decyduje co, a dziecko czy i ile zje” towarzyszy mi cały czas i towarzyszyć będzie także naszym dzieciom w placówce. Proponując zdrowe, zróżnicowane i zbilansowane posiłki, wiemy, że dziecko otrzyma porcję nie tylko kalorii. A z drugiej strony, nie będzie praktykowane zmuszanie do jedzenia konkretnego elementu posiłku, czy czegoś do końca. Kontrolowanie przez dziecko tego co i ile zjada to nie tylko kwestia właściwego żywienia. To droga do świadomego wybierania pokarmów i dobierania wielkości posiłku do swoich bieżących potrzeb – poznawanie siebie. To także droga zaufania i szacunku wobec dziecka – przecież jak jesteśmy w restauracji to ani kelner, ani szef kuchni nie stoi nad nami i nie każe nam zjeść do końca. Budujmy ciekawość smaków, tekstur i odkrywania świata przez kuchnię przez proponowanie, nie przymuszanie (stąd m.in. pomysł podawania śniadania w formie szwedzkiego stołu).

Stale współpracować będziemy z dietetykiem dziecięcym. Oferujemy pełne wyżywienie: śniadanie, obiad, podwieczorek (zdrowe przekąski w ramach potrzeb dzieci).

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *